SKŁADNIKI
- 7 – 8 średnich buraków
- 1.5 l wywaru z cielęciny lub chudej wołowiny i włoszczyzny
- Sok z połowy cytryny
- Szczypta cukru
- Sól i pieprz
- Buraki umyj i ugotuj. Zajmie to 50 – 55 minut. Odlej wodę z buraków i odstaw je do ostygnięcia. Gdy są letnie, włóż gumowe rękawiczki i obierz buraki ze skóry.
- Obrane buraki pokrój w plasterki i przełóż do dużego garnka. Zalej plasterki buraków wrzącą wodą, tak by je pokryła. Będziesz potrzebować około 1.5 l wody. Odstaw garnek w chłodne miejsce na kilka godzin lub na noc.
- Tego samego lub następnego dnia przygotuj wywar z mięsa i włoszczyzny. Dodaj około 1.5 l gorącego wywaru do wody z pokrojonymi burakami. Dodaj sok z cytryny i szczyptę cukru. Zamieszaj. Posól i popieprz do smaku. Podgrzej starając się nie zagotować. Barszcz możesz podać w filiżankach z pasztecikami lub słonymi paluszkami, lub na talerzach z uszkami. Jeżeli nie masz czasu na robienie uszek, możesz zastąpić je kupionymi w sklepie mrożonymi uszkami lub tortellini z mięsem. Można też do czystego barszczu na oddzielnym talerzu, podać kartofle okraszone boczkiem.
SKŁADNIKI NA USZKA
NADZIENIE
- Mięso z wywaru (około 500 g)
- 1 średnia cebula
- 1 łyżka oliwy
- 1 łyżka śmietany
- Sól i pieprz
CIASTO
- 2 szklanki mąki (300 g)
- 2 żółtka lub 1 jajko
- 250 ml gorącej wody
- Sól
Uszka wymagają bardzo dużo pracy. Najlepiej wziąć się za nie po przygotowaniu wywaru. Można przechować je w lodówce lub zamrozić.
- Cebulę należy oczyścić, drobno pokroić i podsmażyć na oliwie. Mięso zemleć w maszynce lub rozdrobnić w blenderze. Dodać do cebuli i przez chwilę podsmażyć. Posolić i popieprzyć. Gdy przestygnie dodać łyżkę śmietany, by nadzienie trochę się kleiło i uszka były łatwiejsze do formowania.
- Przesiej mąkę na blat kuchenny. Dodaj 2 żółtka lub 1 jajko i wyrabiaj ciasto dolewając gorącą wodę. Wyrobione ciasto podziel na 4 części. 3 części przykryj miseczką, żeby ciasto nie wysychało. Jedną część szybko rozwałkuj i pokrój na kwadraty o boku około 4.5 – 5 cm. Przykryj część pokrojonego ciasta ścierką. Na środek każdego kwadratu połóż około łyżeczki nadzienia, złóż kwadrat po przekątnej formując trójkąt i zlep brzegi. Połącz i zlep razem 2 rogi u podstawy trójkąta formując uszko. Wałkuj następne partie ciasta jedna po drugiej i nadziewaj uszka, aż do wyczerpania składników. Gdy ciasto jest rozwałkowane zbyt cienko, uszka są trudne do sklejania.
- Gotuj uszka partiami w dużej ilości wrzącej osolonej wody. Uszka są ugotowane, gdy podejdą do powierzchni. Wyjmuj je płaską łyżką cedzakową i podawaj z gorącym barszczem. Jeżeli masz za dużo uszek możesz je zamrozić lub przechować w lodówce. Dodaj troszkę masła by się nie sklejały.