Przetwory

OGÓRKI KISZONE W SŁOIKACH

SKŁADNIKI

  • 2 – 3 kg niedużych świeżych ogórków
  • Ziarenka gorczycy
  • Korzeń chrzanu
  • Wiązka kopru
  • 4 – 6 główek czosnku
  • Liście chrzanowe, dębowe, wiśniowe lub z czarnej porzeczki
  • Zalewa (na 1 l wody 1 ½ łyżki stołowej soli, tzn. około 27 – 30 g)

  1. Dzień wcześniej trzeba ogórki namoczyć w wodzie, by odpadły od nich zanieczyszczenia.
  2. Słoiki na ogórki myjemy, suszymy i wyparzamy w piecyku nagrzanym do 120 stopni Celsjusza przez około 15 – 20 minut. Czyste przykrywki do słoików zanurzamy we wrzącej wodzie na 5 do 10 minut.
  3. Ogórki myjemy. Koper płuczemy i odcinamy baldaszki. Łodygi kopru tniemy na kawałki o długości mniejszej niż wysokość słoików. Liście chrzanu, dębu, wiśni lub czarnej porzeczki płuczemy w wodzie. Czosnek dzielimy na ząbki i obieramy z łupin. Chrzan oczyszczamy, obieramy i dzielimy na słupki. Przygotowujemy zalewę rozpuszczając sól w wodzie.
  4. Ogórki układamy w ostygłych słoikach do każdego słoika dodając kilka kawałków pociętych łodyg, 1 – 2 baldaszki kopru, 4 – 5 słupków chrzanu, 4 – 5 ząbków czosnku i ½ łyżeczki ziaren gorczycy. Nalewamy zalewę prawie do pełna. Na wierzchu układamy liście chrzanu, dębu, wiśni lub czarnej porzeczki i dolewamy zalewy, tak by wszystko było pokryte. Zakręcamy pokrywki. Układamy słoiki w pojemnikach, bo zalewa może wypływać i przechowujemy je w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Po 3 dniach odkręcamy pokrywki i sprawdzamy czy liście są pokryte zalewą. Jeżeli trzeba robimy trochę nowej zalewy i dolewamy ją do słoików do pełna. Zakręcamy pokrywki i wynosimy słoiki do piwnicy.
OGÓRKI KISZONE W SŁOIKACH
OGÓRKI KISZONE W SŁOIKACH
Przetwory

SOS POMIDOROWY

SKŁADNIKI

  • 2 kg dojrzałych pomidorów
  • Sól i pieprz
  • 90 ml oliwy
  • Ewentualnie kilka listków bazylii
  • 6 ząbków czosnku
  • 2 – 3 słoiki o łącznej pojemności około 2 litrów

  1. Natnij pomidory na krzyż z obu ich końców, zalej je wrzątkiem i odstaw. Po 20 minutach odlej wodę, obierz pomidory ze skórki i potnij w kostkę. Możesz przetrzeć je przez sitko, by pozbyć się pestek.
  2. W garnku rozgrzej oliwę, dodaj oczyszczony i zgnieciony ręką lub nożem czosnek i chwilę go podsmażaj nie rumieniąc. Dodaj pomidory, listki bazylii, sól i pieprz i duś 30 minut. Rozgnieć pomidory polanym wrzątkiem tłuczkiem do kartofli.
  3. Nagrzej piekarnik do 120 stopni Celsjusza. Wstaw suche, czyste słoiki bez pokrywek. Po 20 minutach wyłącz piekarnik. Przygotuj miejsce pracy, tak by nic i nikt nie przeszkadzał gdy będziesz nalewać gorący sos do słoików. Pokrywki od słoików włóż do ciepłego piekarnika na około 5 minut.
  4. Wystaw pierwszy słoik z piekarnika z pomocą ścierki, by się nie poparzyć. Łyżkę wazową polej wrzątkiem i nalewaj nią gorący sos pomidorowy do gorącego słoika. Jeżeli sos pobrudzi słoik, wytrzyj. Zakręć słoik gorącą przykrywką. Sos pomidorowy powinien wypełnić słoiki, by się dobrze zasklepiły. Gdy słoiki przestygną, przekręć je nakrętką w dół, by mieć pewność że się dobrze zasklepiły i zostaw w takiej pozycji do kompletnego wystygnięcia. Zasklepione słoiki odstaw w chłode i ciemne miejsce.
  5. Gdyby zostało trochę sosu pomidorowego możesz go zamrozić, co jest znacznie mniej kłopotliwe.
  6. Jeżeli masz blaty kuchenne z granitu które są zimne, ustawiaj słoiki na desce do krojenia, bo zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do pękniecia słoika, gdy nalejemy do niego gorący sos.
SOS POMIDOROWY
SOS POMIDOROWY
Przetwory

SOKI Z PORZECZEK

SKŁADNIKI

  • 1 kg porzeczek czerwonych, białych lub czarnych. Ewentualnie mieszanka 2 lub 3 rodzajów.
  • Szklanka cukru (220 – 230 g). Porzeczka biała jest mniej kwaśna i wymaga trochę mniej cukru.
  • Szklanka wody na syrop i szklanka wrzątku do przelania pulpy z porzeczek na sitku.
  • 2 garnki, sitko, gaza i czajnik wrzątku.
  • Wysterylizowane słoiki o łącznej pojemności około litra.

  1. Oczyść porzeczki z szypułek, opłucz i osusz z nadmiaru wody. Nagrzej piekarnik do 120 stopni Celsjusza. Czyste i suche słoiki wstaw do piekarnika na 20 minut. Pokrywki od słoików zanurz we wrzącej wodzie na 5 do 10 minut.
  2. Zagotuj szklankę cukru ze szklanką wody. Gdy cukier się rozpuści, dodaj porzeczki i gotuj około 15 minut, aż porzeczki puszczą sok. Sitko połóż na garnku, przykryj podwójną warstwą gazy i przelej wrzątkiem. Wylej wrzątek z garnka. Porzeczki w syropie przelej do pustego garnka przez sitko z gazą. Pulpę lekko pocieraj wyparzoną łyżką przelewając szklanką wrzątku. Gazę z pulpą z porzeczek lekko wyciśnij, by resztki soku zlać do garnka. Garnek z sokiem podgrzej prawie do zagotowania.
  3. Przygotuj miejsce pracy, tak by nic i nikt nie przeszkadzał gdy będziesz nalewać sok do słoików. Gorący sok przelej do gorących, wysterylizowanych słoików i zakręcić wysterylizowanymi nakrętkami. Gdy słoiki nieco przestygną, przekręć je przykrywką do dołu i zostaw do kompletnego wystygnięcia. Jeżeli masz blat kuchenny z granitu, kładź słoiki na desce do krojenia, by uniknąć zbytniej różnicy temperatur, a co za tym idzie pękania słoików. Słoiki należy napełniać sokiem prawie do pełna, by dobrze się zasklepiły. Zasklepione słoiki przenieś w chłodne i ciemne miejsce. Po otwarciu trzymaj w lodówce.
SOKI Z PORZECZEK
SOKI Z PORZECZEK
Przetwory

KANDYZOWANE SKÓRKI POMARAŃCZOWE

SKŁADNIKI

  • Skórki z około 2 kg pomarańczy (9 niedużych pomarańczy)
  • Szklanka cukru
  • Szklanka wody

Kandyzowane skórki z 2 kg pomarańczy wypełnią słoik o pojemności 500 ml. Po otwarciu słoika należy go przechowywać  w lodówce. Dla pewności dobrze jest nasypać 2 – 3 łyżeczki cukru na sam wierzch. Skórki możemy przechowywać w lodówce nawet do roku. Są dużo lepsze niż kupione w sklepie.

  1. Pomarańcze przed jedzeniem myjemy, sparzamy wrzątkiem i wycieramy ręcznikiem papierowym. Skórki z pomarańczy kładziemy do dużego słoika z wodą, w którym będziemy je przechowywać około 3 dni. Można dodawać skórki w miarę jak jemy pomarańcze. Wodę w słoiku zmieniamy co najmniej raz. Gdy słoik jest pełny wyjmujemy skórki i nożem odcinamy z nich białą część.
  2. Zagotowujemy szklankę cukru ze szklanką wody. Gdy cukier się rozpuści, dodajemy skórki pomarańczowe i gotujemy je około 20 minut, aż będą miękkie gdy nakłujemy widelcem. Skórki wyjmujemy z syropu, studzimy i drobno kroimy. Syrop ponownie zagotowujemy i gotujemy jeszcze około 10 minut. Pociętą skórkę pomarańczową wrzucamy do syropu i zagotowujemy, a następnie układamy w czystym słoiku, który był wyparzony wrzątkiem i trzymany w piekarniku w temperaturze około 120 stopni Celsjusza przez 20 minut. Przykrywkę słoika wystarczy na chwilę włożyć do wrzątku. Skórki zalewamy gorącym syropem do pokrycia. Na wierzch sypiemy łyżeczkę lub dwie cukru. Słoik zakręcamy, czekamy aż ostygnie i chowamy do lodówki.
KANDYZOWANE SKÓRKI POMARAŃCZOWE
KANDYZOWANE SKÓRKI POMARAŃCZOWE