Liście chrzanowe, dębowe, wiśniowe lub z czarnej porzeczki
Zalewa (na 1 l wody 1 ½ łyżki stołowej soli, tzn. około 27 – 30 g)
Dzień wcześniej trzeba ogórki namoczyć w wodzie, by odpadły od nich zanieczyszczenia.
Słoiki na ogórki myjemy, suszymy i wyparzamy w piecyku nagrzanym do 120 stopni Celsjusza przez około 15 – 20 minut. Czyste przykrywki do słoików zanurzamy we wrzącej wodzie na 5 do 10 minut.
Ogórki myjemy. Koper płuczemy i odcinamy baldaszki. Łodygi kopru tniemy na kawałki o długości mniejszej niż wysokość słoików. Liście chrzanu, dębu, wiśni lub czarnej porzeczki płuczemy w wodzie. Czosnek dzielimy na ząbki i obieramy z łupin. Chrzan oczyszczamy, obieramy i dzielimy na słupki. Przygotowujemy zalewę rozpuszczając sól w wodzie.
Ogórki układamy w ostygłych słoikach do każdego słoika dodając kilka kawałków pociętych łodyg, 1 – 2 baldaszki kopru, 4 – 5 słupków chrzanu, 4 – 5 ząbków czosnku i ½ łyżeczki ziaren gorczycy. Nalewamy zalewę prawie do pełna. Na wierzchu układamy liście chrzanu, dębu, wiśni lub czarnej porzeczki i dolewamy zalewy, tak by wszystko było pokryte. Zakręcamy pokrywki. Układamy słoiki w pojemnikach, bo zalewa może wypływać i przechowujemy je w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Po 3 dniach odkręcamy pokrywki i sprawdzamy czy liście są pokryte zalewą. Jeżeli trzeba robimy trochę nowej zalewy i dolewamy ją do słoików do pełna. Zakręcamy pokrywki i wynosimy słoiki do piwnicy.